Шепетівський міськміжрайонний відділ Державної Установи «Хмельницький обласний лабораторний центр МОЗ України» інформує!

В Україні, в тому числі й на Шепетівщині, склалася неблагополучна ситуація щодо якості криничної води питної. Особливу насторогу викликає підвищений вміст у ній нітратів.

Нітрати, або солі азотної кислоти, є найпоширенішими токсичними забруднювачами середовища. Аналіз питної води показує, що зростає нітратне забруднення ґрунтових вод, які широко використовуються у сільській місцевості для децентралізованого водопостачання.

Основна причина цього – ненормоване використання в колективних господарствах та у приватному секторі мінеральних і органічних добрив. Також негативний наслідок має облаштування криниць поблизу вигрібних ям та хлівів, де утримуються тварини. Для захисту колодязів облаштовуються глиняні «замки», проводиться їх чистка та весняно-осіннє хлорування.

Варто додати, що нітрати накопичуються у воді та продуктах харчування, а потім потрапляють в організми тварин та людей. Під впливом мікроорганізмів шлунково-кишкового тракту нітрати перетворюються в нітрозоаміни і нітрозоаміди.

Самі ж нітрати спричинюють метгемоглобінемію, а нітрозоаміни та нітрозоаміди є однією з причин розвитку раку, негативного впливу на нервову та серцево-судинну системи, мають тератогенний вплив на плід при вагітності.

Для дорослої людини смертельна доза нітратів становить від 8 до 14 г. Гостре отруєння настає при потраплянні до організму від 1 до 4 г нітратів, при цьому ознаки отруєння проявляються вже через 1-6 годин після надходження їх в організм. Гостре отруєння великими дозами нітратів розпочинається з нудоти, блювоти та діареї. Різко знижується артеріальний тиск та пульс, кінцівки стають холодними. Спостерігаються перебої в роботі серця, дихання частішає. Зявляються головний біль, шум у вухах, слабкість, судоми м’язів обличчя, порушується координація рухів, далі може дійти до втрати свідомості та коми.

Частіше спостерігаються легкі випадки, переважають сонливість та депресія. За даними літератури, гострі отруєння трапляються при вживанні води і продуктів рослинного та тваринного походження з високим вмістом нітратів. Найбільш чутливі до надлишку нітратів є діти перших місяців життя. Якщо мами вживають воду з підвищеним вмістом нітратів, то вони потрапляють у грудне молоко. В організмі матері існує механізм захисту від нітратів, але можливості його обмежені. Захисний проти нітратів механізм в організмі дитини формується лише після першого року життя.

Внаслідок потрапляння до організму дитини води та продуктів харчування з  підвищеним  вмістом нітратів виникає захворювання водно-нітратна метгемоглобінемія, яка характеризується підвищеним рівнем метгемоглобіну в крові. Метгемоглобін – це одна із форм окисленого гемоглобіну, що не здатний вступати в зворотну реакцію з киснем і переносити його до всіх органів організму людини. Цей стан сприяє розвитку прогресуючої гіпоксії в тканинах організму людини.

У немовлят та дітей першого року життя спостерігається дефіцит ферментів, які розщеплюють метгемоглобін, що призводить до його постійного накопичення. Саме тому чим менша дитина, тим важче перебігає хвороба. Якщо кількість метгемоглобіну перевищує 50% від загальної кількості гемоглобіну, організм може загинути від гіпоксії центральної нервової системи. Перебіг хвороби у дітей, у яких виникає це отруєння, супроводжується діареєю, розладами серцево-судинної системи. Внаслідок порушення нормального формування кров’яних тілець шкіра дитини набуває синьо-сірого відтінку.

Важливими показниками забруднення питної води у криницях є солі аміаку, нітрити та нітрати. Аміак є початковим продуктом гниття і його присутність у воді свідчить про свіже фекальне забруднення. Нітрити та нітрати є кінцевими продуктами мінералізації органічних речовин.

Приготування сумішей для дитячого харчування, в яких використовується колодязна вода, що містить велику кількість нітратів, становить основну загрозу отруєння немовлят. Пам’ятайте, що кип’ятіння забрудненої нітратами води не зменшує, а збільшує її токсичність на 39-86%.

Загалом, забруднена нітратами вода навіть у смертельних дозах – чиста, прозора, без запаху і видимих домішок, звичайна за смаком.

Щоб уникнути отруєнь нітратами необхідно використовувати якісну воду перевірену в лабораторії. Якість води криниць визначається згідно Державних санітарних норм та правил «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною» (ДСанПіН 2.2.4-171-10), що затверджені наказом МОЗ України 12.05.2010 року № 400 та залежать від місць розташування колодязів, стану прилеглої території, наявності джерел забруднення, санітарно-технічного стану колодязів та здійснення заходів щодо належного їх утримання. Норма вмісту нітратів у воді криничній становить до 50 мг/л.

З метою профілактики захворювання на мегемоглобінемію та запобігання отруєнь нітратами необхідно дотримуватись наступних рекомендацій:

  • не готуйте дитячі суміші з використанням колодязної води, якщо не впевнені в її якості;
  • при перших клінічних проявах отруєння у дітей (проносах, розладах серцево-судинної системи, синюшності шкіряних покровів) слід негайно звертатися за кваліфікованою медичною допомогою.
  • забезпечте утримання колодязя в належному стані – своєчасно ремонтуйте та очищайте його;
  • двічі на рік, у весняний і осінній періоди, необхідно проводити профілактичну дезінфекцію води у колодязі з наступним лабораторним контролем ефективності проведеного заходу;
  • забруднену нітратами воду використовувати лише для технічних цілей.

          Отже, будьте уважними до свого здоров’я та здоров’я своїх дітей,  не полінуйтеся та зробіть  лабораторні дослідження води з колодязів.

Завідувач відділення організації санітарно-гігієнічних досліджень, лікар з загальної гігієни Шепетівського міськміжрайонного відділу ДУ «Хмельницький ОЛЦ МОЗ України»                                                                                                            І.А. Матвійчук