Повідомлення щодо стягнення до місцевого бюджету коштів за фактичне користування земельними ділянками без достатньої правової підстави

Відповідно до ст. 13 Конституції України та ст. 1 Земельного кодексу України, земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.

Згідно ст. 206 Земельного кодексу України використання землі в Україні є платним. Об’єкт плати за землю є земельна ділянка.

Верховним Судом змінено раніше сформовану практику щодо застосування норм права у таких правовідносинах.

Зокрема, до моменту оформлення власником об’єкта нерухомого майна права оренди земельної ділянки, на якій розташований цей об’єкт, відносини з фактичного користування земельною ділянкою без укладення договору оренди та недоотримання її власником доходів у вигляді орендної плати є за своїм змістом кондиційним. Фактичний користувач земельної ділянки, який без достатньої правової підстави за рахунок власників цієї ділянки зберіг у себе кошти, які мав сплатити за користування нею, зобов’язаний повернути ці кошти власнику земельної ділянки на підставі частини першої статті 1212 Цивільного кодексу України.

Несплачені кошти за фактичне користування земельними ділянками підлягають стягненню на підставі ст. 1212 Цивільного кодексу України.

Шепетівська місцева прокуратура інформує об’єднану територіальну громаду про необхідність вжиття відповідних заходів щодо сплати до місцевого бюджету коштів за фактичне користування земельними ділянками без достатньої правової підстави.

Грицівська селищна рада вправі нарахувати кошти, які мають бути сплачені як орендна плата.

При нарахуванні коштів враховується: строк використання земельної ділянки; розмір земельної ділянки; фактичний користувач земельної ділянки; сума несплачених коштів за період використання земельної ділянки.

Сума несплачених коштів має бути співрозмірною орендній платі, яка могла бути сплачена у разі укладання відповідного договору оренди земельної ділянки.

         Враховуючи вище викладене, Грицівська селищна рада доводить до відома про термінову необхідність:

  • укладення користувачами земельних ділянок договорів оренди земельних ділянок;
  • сплати до місцевого бюджету коштів за фактичне користування земельними ділянками без достатньої правової підстави (укладених договорів оренди);
  • повідомити селищну раду про фактичне користування земельними ділянками без достатньої правової підстави (укладених договорів оренди).