Програма житлових субсидій малозабезпеченим громадянам

Головним   механізмом  забезпечення  соціального захисту населення при  оплаті  житлово-комунальних послуг  є програма житлових субсидій, яка діє в Україні  вже  понад 20  років.

          Завдяки  програмі житлових субсидій малозабезпечені громадяни оплачують не повну вартість житлово-комунальних послуг,а лише частину платежу,яка залежить від розміру середньомісячного сукупного доходу домогосподарства в розрахунку на одну особу.

Що менші доходи домогосподарства, то меншою є частка обов’язкової плати за житлово-комунальні послуги.

           Відповідно до норм Положення про порядок призначення житлових субсидій,затвердженого постановою КМУ від 21.10.19995р.№848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання  скрапленого газу, твердого та рідкого пічного палива»,житлова  субсидія призначається за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги в межах соціальної норми житла, соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами  і  розміром  обов’язкового  відсотка платежу,   визначеного в порядку, встановленому КМУ.

          Для  призначення  житлової  субсидії  особа подає до органу  соціального  захисту населення заяву про призначення та надання житлової субсидії  у грошовій  формі  та  декларацію  про доходи  і  витрати  осіб, які звернулися за призначення   житлової субсидії, за встановленими формами.

          Відповідно до п.14 Положення житлова субсидія не призначається ,якщо структурними  підрозділами з питань соціального захисту населення отримано інформацію про наявність простроченої понад три місяці заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг,строк позовної давності якої не минув і загальна сума якої перевищує 20 неоподаткованих мінімумів  доходів громадян на день звернення за призначенням житлової субсидії.

             Для призначення житлової субсидії необхідно своєчасно здійснювати оплату  спожитих  житлово-комунальних послуг. Крім того,існує  механізм реструктуризації заборгованості споживачів з оплати житлово-комунальних послуг на  підставі укладеного договору з надавачами  цих послуг.             Разом з тим ,за наявності заборгованості житлову субсидію може бути призначено на наступний період за рішенням комісії,на підставі акта обстеження матеріально-побутових  умов  домогосподарства (з урахуванням обставин,які склалися).

 Постановою КМУ  від 25.03.2020р. №247 «Про особливості надання житлових субсидій»,передбачено на період карантину додаткові заходи щодо соціального захисту осіб,яких звільнено з роботи у зв’язку з карантином (врахування до їхнього доходу під час призначення субсидії  розміру допомоги по безробіттю замість заробітної плати , яку вони отримували  за попереднім місцем роботи).