Шепетівське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Хмельницькій області інформує:

Обережно: отруйні гриби

  Гриби – це одне з найцікавіших явищ природи, цінний та поживний харчовий продукт. Однак, серед грибів є багато отруйних, які здатні викликати харчові отруєння, або навіть смерть. Із настанням грибної пори знову люди отруюються, хворіють, а часом і вмирають. В Шепетівському районі не зареєстровано жодного випадку отруєння грибами. Але всі знають правила збирання та вживання грибів. Нажаль, отруєння можуть виникати не тільки при вживанні отруйних грибів. Їстівні гриби іноді також можуть становити небезпеку для здоров’я. Тому, вимушені ще раз нагадати про основні правила збирання грибів та основні симптоми отруєння і першу допомогу.

 1. Збирайте тільки ті гриби, про які ви впевнено знаєте, що вони їстівні.
 2. Гриби, що викликають сумнів, не слід вживати в їжу і пробувати на смак.
 3. Ніколи не збирайте і не їжте гриби, що у підстави ніжки мають клубневидне потовщення з оболонкою (як, наприклад, у блідої поганки).
 4. Якщо ви збираєте печериці, звертайте особливу увагу на колір пластинок. Ніколи не збирайте печериці, що мають пластинки білого кольору. У їстівних печериць пластинки швидко рожевіють, а потім темніють. У смертельно небезпечної блідої поганки, схожої по зовнішньому вигляду з печерицею, пластинки завжди білого кольору.
 5. Ніколи не збирайте і не їжте гриби переспілі, червиві і зіпсовані.
 6. Не їжте гриби в сирому вигляді.
 7. Не вірте поширеній думці про те, що отруйні гриби викликають потемніння цибулини чи срібних предметів, якщо їх опустити в посуд, де варяться гриби. Це неправильне уявлення !
 8. Не збирайте гриби, навіть їстівні, у міських парках, скверах, дворах, а також уздовж автомобільних доріг та залізниць. Гриби накопичують отруйні речовини і стають непридатними для вживання.
 9. Принесені додому гриби повинні бути в той же день розібрані по окремих видах і знову ретельно переглянуті. Усі сумнівні, а також переспілі, в’ялі гриби потрібно, не шкодуючи, викинути. Нижню частину ніжки, забруднену землею, зрізують, а гриби ретельно очищають від піску та сміття. Гриби повинні бути в день збору чи не пізніше наступного ранку піддані кулінарній обробці.
 10. Не купуйте гриби з рук у приватних осіб у місцях несанкціонованої торгівлі.
 11. Не вживайте спиртні напої під час споживання грибів – це прискорює всотування отрути.
 12. Не давайте гриби дітям та особам, котрі страждають захворюваннями шлунково-кишкового тракту.

При грибному отруєнні, навіть при легкому, дуже важливо своєчасно звернутись по медичну допомогу. Чим раніше отруту буде виведено з організму, тим більше шансів у потерпілого вижити. Часто від того, як вчасно хворому надано медичну допомогу, залежить життя людини.

Основні симптоми отруєння грибами такі : головний біль, запаморочення, загальна слабкість, нудота, блювання, спрага, пронос із кров’ю, який супроводжується болем у животі.

При найперших ознаках отруєння необхідно терміново звернутись за медичною допомогою!

Перша допомога :

– як найшвидше промити шлунок – випити підсоленої води та викликати у потерпілого штучне блювання;

– не зважаючи на тимчасове полегшення самопочуття потерпілого після промивання шлунку, необхідно викликати лікаря для надання кваліфікованої медичної допомоги;

– слід госпіталізувати всіх членів сім’ї  чи всіх осіб, котрі вживали, навіть у незначній кількості, гриби разом із потерпілим.

Отже, якщо ви  бажаєте здоров’я собі та своїм близьким, будьте обережні при збиранні та вживанні грибів.