«Тіньова» зарплата — майбутнє без гарантій!

Одним із принципів загальнообов’язкового державного соціального страхування є зацікавленість кожної працездатної особи у власному пенсійному забезпеченні при досягненні пенсійного віку.

Умови призначення пенсії за віком визначені статтею 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 09.07.2003 р. Починаючи з 1 січня 2021 року право на призначення пенсії за віком після досягнення 60 років мають особи за наявності офіційного страхового стажу не менше 28 років, а з 1січня 2022 року не менше 29 років, а з 2028 року не менше 35 років.

Страховий стаж — це період, протягом якого особа підлягає загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню та за який роботодавцем щомісяця сплачені страхові внески у розмірі не менше мінімального. З 01 січня 2021 року мінімальний страховий внесок становить 1320 грн. (6000 грн.*22%=1320 грн.), з 01 грудня 2021 року мінімальний страховий внесок становить 1420 грн. ( 6500 грн.*22%=1420 грн.).

Якщо роботодавець не дотримується цієї вимоги, або найманий працівник свідомо погодився на пропозицію отримувати неофіційну («у конверті») заробітну плату без належного оформлення трудових відносин, страховий стаж не зараховується, і як наслідок – отримання пенсії при досягненні пенсійного віку – під питанням.

На жаль, у багатьох випадках працівник дізнається про порушення своїх прав занадто пізно, тоді, коли примусити роботодавця до відновлення передбачених законодавством соціальних гарантій практично неможливо.

Пенсійний фонд України надає зручну можливість здійснювати постійний контроль за даними, що впливають на пенсійні права. Для застрахованих осіб (працюючих або самозайнятих) на вебпорталі міститься інформація накопичена в базах даних персоніфікованого облікущодо внесків,сплачених за страхову особу або особисто нею до Пенсійного фонду України. Така інформація є дуже важливою для майбутньої пенсії.

Найкращим способом отримати доступ до неї є реєстрація в особистому кабінеті на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України ( http://portal.pfu.gov.ua).

Пам’ятайте! Тільки з офіційної заробітної плати роботодавець сплачує за вас страхові внески до системи обов’язкового пенсійного страхування та лише з легальної зарплатифурмується ваша майбутня пенсія.